خنده ای از ته دل پس از یک پرواز فضایی!

این عکس شامپانزه ای به اسم هام است که پروازی 16 دقیقه ای به فضا داشت. پس از این پرواز یک آدم خوش ذوق روزنامه ای که خبر پرواز فضایی او را منتشر نموده بود به دستش داد و در فرصتی مناسب از او عکس گرفت.

خنده ای از ته دل پس از یک پرواز فضایی!

به گزارش خبرنگاران؛ هام در سال 1957 در کامرون به جهان آمد و توسط دامپزشکان شکار و به باغ وحشی در میامی ایالت فلوریدا در آمریکا فرستاده شد. او یکی از 40 شامپانزه ای بود که توسط نیروی هوایی برای فضانوردی آموزش دیده و در سال 1959 به پایگاه نیروی هوایی هولمن منتقل گشت.

پس از ارزیابی اولیه، تعداد نامزدهای پرواز فضایی به 18 و سپس به 6 قلاده از جمله هام کاهش یافت. هام قبل از پرواز به این دلیل که مقامات نمی خواستند در صورت شکست ماموریت مطبوعات از مرگ یک شامپانزه خبری را منتشر نمایند در اسناد شماره 65 نامیده می شد اما پس از پرواز فضایی و بازگشت موفق به زمین، به هام تغییر نام یافت.

از ژوئیه 1959، آموزش شامپانزه دو ساله تحت راهنمایی ژوزف بردی جراح مغز و اعصاب در پایگاه آزمایش های هوا- فضایی هولمن انجام شد تا یاد بگیرد در پاسخ به روشن و خاموش شدن چراغ های مختلف چه عکس العمل هایی را انجام دهد. طی تمرین پیش از پرواز خود، هام آموزش داده شد تا ظرف پنج ثانیه پس از دیدن یک نور آبی چشمک زن، یک اهرم را فشار دهد. عدم انجام این کار منجر به استفاده از شوک الکتریکی خفیف به کف پاهای او می شد، در حالی که در برابر پاسخ صحیح به او یک موز داده می شد.

آنچه که ماموریت هام را از پرواز تمام حیوانات دیگر متمایز می نماید این است که او صرفا یک مسافر نبود و نتایج آزمایش پرواز او به طور مستقیم در مأموریت آلن شپرد در 5 مه 1961 به کار گرفته شد.

در 31 ژانویه سال 1961، هام در یک ماموریت برنامه مرکوری شرکت کرد و به مشهورترین میمون جهان تبدیل شد بطوریکه عکسش روی جلد مجله معروف لایف به چاپ رسید. پرواز او 16 دقیقه و 39 ثانیه طول کشید. بعد از پرواز، هام 17 سال در باغ وحش ملی در واشنگتن زندگی کرد بعدا او را به یک زیست بوم تحت کنترل در ناحیه کارولینای شمالی بردند تا با گروه کوچکی از شامپانزه های آن منطقه زندگی کند. وی که یک میمون ماده بود 9 فرزند به جهان آورد. هام در سال 1983 مرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خنده ای از ته دل پس از یک پرواز فضایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خنده ای از ته دل پس از یک پرواز فضایی!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید