تولیدکنندگان پوشک گرفتار بروکراسی های اداری گمرک

چندی است موضوعی در کشور مطرح گردیده که هیچگاه فکر نمی کردیم روزی برسد که به دغدغه حداقل نیمی از ملت ایران بدل گردد و آنها از نبود این کالای خاص اظهار نگرانی نمایند؛ پوشک حالا به دغدغه تبدیل گردیده و خانواده ها برای تامین پوشک مورد احتیاج نوزادان و بیماران خود با چالش روبرو گردیده اند.

تولیدکنندگان پوشک گرفتار بروکراسی های اداری گمرک

به گزارش خبرنگاران، این روزها نوسانات اقتصادی بازاری برخی را به خریدن حریص نموده و برخی را به انبار کردن، خانواده ها انبارهای کوچک از اجناس مورد احتیاجشان را پدید آورده اند و گویی محتکران بی گناه کوچکی گردیده اند و محتکران بزرگ هم جای خود دارند و انبارهای چند میلیونی و چند میلیاردی را با تکیه بر ترس مردم از نبود احتمال نبود کالا، پر و خالی می نمایند.

بازار که آشفته شد، اجناس هم گران شدند، کمیاب شدند و برخی مانند انواع پوشک نایاب شدند.

طی هفته های اخیر خانواده های بسیاری از چند برابر شدن قیمت پوشک و در دسترس نبودن آن گله و شکایت دارند و برخی از خانواده ها نیز به دلیل شرایط خاصی که به آن دچارند، در واقع کاسه چه کنم چه کنم به دست گرفته اند و مستاصل همه فروشگاه ها را برای رفع احتیاج خود زیرپا گذاشته اند.

احتیاج مبرم نوزادان به پوشک بر هیچکس پوشیده نیست، اما اقشار دیگری هستند که تامین پوشک در شرایط کنونی اولویت دارترین خواسته آنهاست.

این روزها که پوشک در فروشگاه ها پیدا نمی گردد، یا کمیاب گردیده بیمارانی هستند که خانواده آنها شهر را زیرپا گذاشته اند تا بلکه احتیاج خود را رفع نمایند، بیماران مبتلا به ام اس، بیماران درگیر ضایعات نخاعی، بیماران آلزایمری، سالمندان، بیماران دچار زخم بستر، جانبازان و هزاران بیمار دیگر که البته بیشتر خانواده های آنها با گرفتاری بزرگتر از درمانشان دست و پنجه نرم می نمایند و متاسفانه هر روز وضعیت شان بدتر می گردد.

70 هزار تومان بهزیستی کفاف نمی دهند/احتیاج ماهانه بیماران 400 هزار تومان است

مدیرعامل انجمن حمایت از معلولین آسیب نخاعی اراک در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه مسائل انجمن به قدری افزایش یافته که کنترل شرایط به شدت سخت گردیده است، گفت: در گذشته همواره تامین پوشک بیماران تحت حمایت انجمن از طریق بهزیستی استان میسر می شد، اما امروز که فراوری و عرضه پوشک در کشور به مشکل برخورده است، بهزیستی نیز توان تامین احتیاج این بیماران را ندارد.

شمسی طالبی اضافه نمود: در حال حاضر بهزیستی ماهانه به هر مددجو 70 هزار تومان هزینه خرید پوشک پرداخت می نماید که با توجه به رشد عجیب قیمت ها این رقم به هیچ عنوان یاری نماینده نیست چراکه قیمت هر بسته پوشک برای بزرگسالان به رقمی بیش از 70 هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی حداقل احتیاج ماهانه بیماران و معلولان دچار آسیب نخاعی به لوازم بهداشتی حدود 400 هزار تومان است، گفت: قبل از افزایش قیمت ها، هزینه خرید یک بسته پوشک مورد احتیاج برای این بیماران حدود 22 هزار تومان بود، اما در حال حاضر این رقم به بیش از 50 هزار تومان رسیده است و حتی اگر توان پرداخت این رقم هم وجود داشته باشد، این کالا نایاب گردیده و در بازار پیدا نمی گردد.

مشکل پوشک، جایگزین مسائل مسکن و اشتغال/خیرین هم کم آوردند

طالبی توضیح داد: در گذشته همواره مسائل انجمن و مددجویان مباحث مرتبط با مسکن و اشتغال بود، اما امروز بحث لوازم بهداشتی در اولویت قرار گرفته است. یکی از خانواده های بیماران می گفت اگر امروز بین 6 گونی برنج و یک کارتن پوشک حق انتخاب به من داده گردد قطعا پوشک را انتخاب می کنم چراکه احتیاجهای بهداشتی مددجویان که یک احتیاج روزانه است، در اولویت قرار گرفته است.

وی با تاکید براینکه مددجویان ما به شدت در تنگنا قرار دارند و با وضعیت موجود افزایش قیمت ها خیرین نیز توان مالی لازم برای یاری را ندارند، اعلام کرد: انجمن حمایت از معلولان آسیب نخاعی اراک دارای 220 مددجوست که از این تعداد 170 نفر احتیاجمند لوازم بهداشتی هستند و از این تعداد 100 نفر احتیاج مبرم به پوشک دارند و حتی برای استفاده از سوند اداری نیز با اجناس بی کیفیت روبرو هستیم.

کاهش تعداد حامیان

مدیرعامل انجمن حمایت از معلولین آسیب نخاعی اراک عنوان نمود: متاسفانه در این شرایط کمبود پوشک که کسی هم به فریاد این بیماران نمی رسد، خانواده ها به شدت در معذوریت قرار گرفته اند و دائما باید مشغول شست وشو و نظافت منزل باشند و حتی خانواده یکی از مددجویان گفت که در این شرایط چطور هزینه آب را پرداخت کنیم!

طالبی با بیان اینکه تازه اول راه هستیم و اگر این ماه را بگذارنیم ماه بعد را باید چه کنیم؟ گفت: متاسفانه وضعیت اقتصادی کشور، شرایط مالی خیرین را تحت تاثیر قرار داده و تعداد خیرین و حامیان انجمن نیز انگشت شمار گردیده است و انجمن هر مبلغ نقدی که از سمت خیرین دریافت کند را صرفا به تامین لوازم بهداشتی مددجویان اختصاص می دهد.

پوشک 118 هزار تومانی؛ 280 هزار تومان

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران آلزایمری استان مرکزی نیز به خبرنگاران گفت: سالمندان مبتلا به آلزایمر تحت حمایت انجمن، احتیاج مبرمی به پوشک دارند که به شدت در این حوزه در مضیقه هستیم.

رضا پریور با بیان اینکه پوشک مورد احتیاج برای این بیماران در بازار وجود دارد، اضافه نمود: در چند ماه گذشته هر کارتن پوشک حدود 118 هزار تومان بود ولی امروز قیمت آن به رقمی بین 280 تا 300 هزار تومان رسیده و انجمن به سختی امکان تامین این احتیاج اصلی بیماران را دارد.

وی با تاکید براینکه افزایش سه برابری قیمت هر کارتن پوشک فشار مالی بالایی را به انجمن تحمیل نموده است، اما به دلیل ضرورت امر باید تامین گردد، گفت: این افزایش قیمت پوشک وضعیت اقتصادی انجمن را برای تامین احتیاج دارویی بیماران با مشکل روبرو نموده است بویژه اینکه تا به امروز تنها به یاری خیرین امکان تامین پوشک مورد احتیاج بیماران را داشته ایم.

پوشک گران و دارو کم است/پوشک نباشد، سوند می زنیم

پریور توضیح داد: در کنار وضعیت پوشک برخی از داروهایی اعصاب و روان مانند اُلانزاپین در بازار کم گردیده و مجبور به تغییر داروی بیماران هستیم، این شرایط به شدت چالش زا گردیده و تنها امیدواریم وضعیت بهتر گردد.

وی تعداد بیماران تحت حمایت انجمن را 80 نفر عنوان نمود که از این تعداد 10 بیمار احتیاج مبرم به پوشک دارند و اعلام کرد: هر بیمار در شبانه روز 3 پوشک احتیاج دارد و این شرایط فشار بالایی به مرکز وارد نموده است.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران آلزایمری استان مرکزی با بیان اینکه برای برخی بیماران به صورت مقطعی سوند استفاده می گردد، گفت: در حال حاضر تمام کوشش خود را بکار بسته ایم تا با استفاده از پوشک احتیاج بیماران را رفع کنیم، اما اگر این وضعیت کمبود و عدم دسترسی و افزایش قیمت ها ادامه یابد مجبوریم از سوند استفاده کنیم که قطعا مسائلی و عواقب خاص خود مانند عفونت را بدنبال خواهد داشت و البته مشکل را به طور کامل رفع نمی نماید.

هرجا مراجعه کردیم، پوشک نبود/دپوی مرکز یک ماه دیگر تمام می گردد

مسئول مرکز شبانه روزی سالمندان اراک نیز با انتقاد از وضعیت بازار پوشک و عدم امکان تامین آن برای سالمندان این مرکز عنوان نمود: در حال حاضر به هیچ عنوان نمی توانیم احتیاج خود را از بازار تامین کنیم و حتی به تمامی نمایندگی های پخش شرکت های فراورینماینده پوشک و فروشگاه های سطح شهر مراجعه کردیم که پوشک نداشتند.

موسوی با بیان اینکه قیمت هر بسته پوشک در ماه های گذشته حدود 40 هزار تومان بود، اما به حدود 100 هزار تومان رسیده است، گفت: این مرکز دارای 100 سالمند است که از این تعداد 40 نفر وابسته به تخت هستند و روزانه به 3 عدد پوشک احتیاج دارند ولی در حال حاضر تنها از دپوی انجام گردیده از ماه های قبل این احتیاج را تامین می کنیم.

وی اعلام کرد: این دپو تنها تا یک ماه دیگر احتیاج مرکز را پاسخگو خواهد بود و اگر این دپو تمام گردد واقعا نمی دانیم باید چه کنیم چراکه از سوند هم نمی توان استفاده کرد، یا باید از خانواده ها بخواهیم که بیماران خود را ببرند یا از روش باصطلاح لاستیکی کردن بیماران که همان استفاده از کهنه است استفاده کنیم.

موسوی در خصوص یاری خیرین گفت: امکان استفاده از توان خیرین را داریم، اما پوشک در بازار وجود ندارد که خیرین تهیه نمایند به عنوان مثال یکی از خیرین ما چند روز پیش تنها توانست 2 بسته پوشک 6 عددی برای مرکز تهیه کند.

فراورینماینده کالا را به بازار عرضه نمی نماید

خانواده یک بیمار مبتلا به ام اس که احتیاجمند پوشک است به خبرنگاران گفت: پوشک به اندازه دارو برای بیماران واجب است، تقریبا از ابتدای سال و با بروز مسائل ارزی در کشور قیمت پوشک به شدت افزایش یافته است چراکه به گفته فراورینمایندگان، مواد سلولزی این پوشک ها وارداتی است.

صالحی با اشاره به شرحات فراورینماینده پوشک اعلام کرد: فراورینماینده می گوید تا قبل از نوسانات قیمت، مواد اولیه مورد احتیاج برای تامین مواد سلولزی با ارز 3700 تومان وارد می شد و پوشک با قیمت حدود 20 هزار تومان به بازار عرضه می شد، اما الان با ارز 11 هزار تومان واردات خود را انجام می دهم و همین امر باعث افزایش قیمت چند برابری پوشک در بازار گردیده است.

وی توضیح داد: متاسفانه شرایط به شکلی است که فراورینماینده داخلی کالای خود را به بازار عرضه نمی نماید در حالی که پوشک وارداتی از ترکیه با برند جولی در بازار به وفور موجود است ولی به دلیل قیمت بالا و البته تعداد کم پوشک ها نسبت به نمونه داخلی نمی توان آنرا خرید، اما ایزی لایف که تعداد مناسبی در هر بسته دارد افزایش قیمت زیادی پیدا نموده و به سختی پیدا می گردد.

تهیه پوشک معضل گردیده/فراورینماینده ارز 4200 می خواهد

صالحی با بیان اینکه فراورینماینده می گوید درخواست کنید که به فراوری پوشک در کشور نیز ارز دولتی 4200 تومانی داده گردد، اضافه نمود: برخی از بیماران مبتلا به ام اس، آلزایمر، پارکینسون، بیماران ضایعات نخاعی و اعصاب و روان به شدت احتیاجمند این پوشینه ها هستند، اما در کنار آن هزینه درمان بالایی نیز دارند که افزایش قیمت پوشک مزید برعلت گردیده و خانواده ها به شدت تحت فشار هستند.

وی با تاکید بر اینکه تهیه پوشک از ابتدای سال تاکنون به یک معضل تبدیل گردیده است، گفت: شرایط به گونه ای است که یکی از خانواده های دارای بیمار آلزایمری از ارومیه پوشک تهیه کرد چراکه در اراک نتوانست بخرد.

صالحی اعلام کرد: یک کارتن 6 بسته ای پوشک ایزی لایف که احتیاج یک ماه بیمار من است را قبلا با رقم 120 هزار تومان تهیه می کردم، اما امروز 250 هزار تومان خریداری کردم و حتی 2 هم بسته از قم به همراه هزینه حمل و ارسال خریداری کردم تا حداقل استرس تامین پوشک نداشته باشم. در واقع مجبورم برای رفع احتیاج بیمارم هزینه بیشتری پرداخت کنم.

وی خواهان تخصیص ارز 4200 تومانی به فراورینمایندگان شد تا حداقل قیمت و هزینه فراوری کاهش یابد و خانواده بیماران احتیاجمند به پوشک کمتر در استرس تامین هزینه ها باشد، اضافه نمود: اگر این ارز پرداخت نگردد و فراورینماینده با ارز 11 هزار تومانی مواد اولیه خود را وارد کند، قیمت هر بسته به 90 هزار تومان می رسد و برای تامین احتیاج یک ماهه بیمار و خرید یک کارتن 6 بسته ای باید 360 هزار تومان پرداخت کنم. این هزینه به هزینه های دارو و دیگر احتیاجهای بیماران اضافه نموده می گردد که قطعا تامین آن در توان من و بسیاری از خانواده ها نخواهد بود.

پیگیر انعقاد قرارداد با فراورینماینده هستیم

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این خصوص اعلام کرد: در حال حاضر بهزیستی به مددجویان تحت حمایت خود ماهانه بین 70 تا 100 هزار تومان هزینه تامین پوشک پرداخت می نماید که به دلیل افزایش قیمت به هیچ عنوان کفایت نمی نماید.

زهرا امینی توضیح داد: بهزیستی استان با توجه به اهمیت موضوع در صدد است که قراردادی با شرکت فراورینماینده پوشک در شهرستان ساوه منعقد کند که احتیاج مددجویان تامین گردد و اعتبار آن نیز از محل مشارکت های اداره کل در نظر گرفته می گردد، اما مشکل اینجاست که کارخانه فروش ندارد و باید رایزنی لازم در این راستا انجام گردد.

معطلی کالا و تجهیزات در گمرک/ارز دولتی برای واردات کافی نبود

مدیرعامل شرکت زرین فراورینماینده انواع پوشک در ساوه نیز به خبرنگاران گفت: مشکل کنونی در فراوری، یک وقفه بزرگ به نام گمرک است.

حیدر میزبان توضیح داد: این شرکت برای فراوری خود ارز دولتی دریافت کرد، اما به میزانی نبود که کلیه احتیاج خود را خریداری و وارد کند، اما به هر شکل که بود با ارز دولتی و آزاد مواد اولیه مورد احتیاج خریداری شد که بخشی از آن وارد گردیده و بخشی هنوز نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در همین لحظه یکی از اقلام مورد احتیاج فراوری در گمرک معطل مانده که همین امر منجر به وقفه در کار گردیده است، اضافه نمود: برای فراوری پوشک چیزی در حدود 13 قلم مواد اولیه احتیاج است که اگر یک قلم نباشد عملا فراوری متوقف می گردد، گمرک در شرح عدم ترخیص کالا بیان می نماید که کد رهگیری کالای مربوطه از سوی بانک مرکزی اعلام نگردیده! در این شرایط تکلیف شرکت به عنوان فراورینماینده چیست؟

درگیر تحریم داخلی هستیم/نرخ ارز کم گردد، ما هم ارزان می کنیم

میزبان با بیان اینکه ما با تحریم خارجی روبرو نیستیم بلکه درگیر تحریم داخلی هستیم، عنوان نمود: زمانی که تصمیم گرفته می گردد که گمرک برای 22 روز بسته گردد و اجازه ترخیص داده نمی گردد باید درگیر چنین مسائلی شویم. در واقع شرایط امروز حاصل تصمیمات غلط است.

وی در خصوص افزایش قیمت ها اعلام کرد: من به عنوان یک فراورینماینده که به تنهایی توان تامین احتیاج کشور به پوشک را به صورت کامل و 100 درصدی دارم، افزایش سه برابری قیمت ها را نمی پذیریم، اما با توجه به اینکه در سال گذشته با دلار 3700 و یورو 4000 هزار تومانی فراوری انجام می شد و امروز باید با دلار 4200 و یورو 5000 هزار تومانی فراوری گردد و البته بخشی از تامین مواد اولیه هم با ارز آزاد انجام می گردد، مسلما افزایش هزینه فراوری افزایش قیمت کالا را در پی دارد و این رشد قیمت امام گردیده به بازار منعکس می گردد.

وی گفت: این افزایش قیمت تدریجی انجام شد، مواد اولیه مانند کارتن، پلاستیک، حمل و نقل کالا به ایران و اقلام جانبی فراوری نیز افزایش یافت، درکنار آن ارز گران شد و همه این عوامل دست به دست هم داد که قیمت بالا برود. ما تابع بانک مرکزی هستیم، اگر بانک نرخ ارز را کاهش دهد قطعا فراوری هم کاهش قیمت خواهد داشت.

رشد 150 درصدی کالای داخلی/چرا از پتروشیمی ها سوال نمی کنید

این فراورینماینده پوشک در کشور با اشاره به افزایش 150 درصدی قیمت کالاهای داخلی مورد احتیاج چرخه فراوری پوشک اظهار کرد: پتروشیمی در روزهای اخیر برای مدت 2 هفته کالاهای خود را به بورس عرضه نکرد و همین امر باعث گردیده است که من نگران عدم دسترسی به کیسه برای فراوریات خود باشم، در روزهای اخیرا تنها به بازار و فراورینمایندگان پوشک حمله شد در حالی که هیچ صحبتی از پتروشیمی ها نشد، مواد اولیه ما از خارج از کشور وارد می گردد، اما چرا کسی از شرکت های داخلی که یارانه دولت، آب، برق و گاز را مصرف می نمایند، سوال نمی پرسد.

وی عنوان نمود: اخیرا برای دریافت ارز نیمایی به یکی از پتروشیمی ها مراجعه کردم، اما صحبتی که شنیدم عجیب بود، پتروشیمی گفت ما به اندازه خرج ریالی خود فروش داریم! و مسلما همین روند شرایط بازار را این گونه نموده است.

فراوری پوشک را به سخره دریافتد

میزبان افزود: بارها در مراجعه به ادارات، بانک مرکزی و گمرک خواهان تسریع در ترخیص کالاها برای فراوری بودم، اما همواره شنیدیم که پوشک که مهم نیست، اگر نباشد چه اتفاقی می افتد، از کهنه استفاده می کنیم! عملا نگرانی های ما به سخره گرفته شد و همان به مسخره دریافت ها باعث بروز چنین مسائل در شرایط کنونی گردیده است.

وی با اشاره به اختصاص خط 2 شرکت به فراوری پوشاک بزرگسالان گفت: برای این کار تخصیص ارز نیمایی را در نظر دریافتد، منتظر ماندیم، اما هیچ ارزی تخصیص نیافت و امروز می گویند به جای ارز 5 هزار تومانی ارز 9500 تومانی دریافت کنید، من به عنوان فراورینماینده از کجا بیاورم؟ من آماده فراوری هستم و اگر تجهیزات لازم و ماشین آلاتی که از ایتالیا خریداری گردیده و آماده حمل است وارد کشور گردد فراوری خواهم کرد، اما باید ارز را دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت زرین با بیان اینکه درصدد دریافت وام از یک بانک خصوصی هستیم تا کار سرعت گیرد، تاکید نمود: بانک های دولتی هیچ همکاری با ما ندارند. برای مثال بانکی که 5 سال پیش وام 20 میلیارد تومانی از او دریافت می کردیم امروز وام را به هفت میلیارد کاهش داده است.

کمبود فراوری نداریم، مردم حرص خرید دارند

وی با تاکید براینکه فراوری شرکت کاهش نیافته و حتی طی 5 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش فراوری نیز داشتیم، گفت: اگر مسائل گمرکی و مقرراتی وجود نداشت و بانک مرکزی ارز ثانویه مورد احتیاج ما را تامین می کرد، امروز بیشتر از میزان کنونی هم فراوری در شرکت انجام می گرفت.

میزبان اعلام کرد: شرکت به تنهایی توان تامین احتیاج کشور را دارد، اما کمبود فعلی در کشور حاصل مشکل دیگری است. کالاهای فراوریی در حال توزیع است ولی درگیر حرص خرید گردیده ایم، اخیرا فیلمی از 2 فروشگاه زنجیره ای بزرگ در کشور را شاهد بودم که مردم برای خرید در صف ایستاده اند، این شرایط غیرطبیعی است و با وجود 2 برابر شدن قیمت ها مردم حتی در صورت عدم احتیاجشان بیشتر خرید می نمایند چراکه درگیر حرص خرید گردیده اند.

در فراوری پوشک بزرگسالان کمبود هست/با رفع مسائل، 3 ماهه کمبودها جبران می گردد

وی توضیح داد: فراورینماینده سرباز خط مقدم جنگ اقتصادی است هرکس در کار فراوری اخلال کند خیانتکار به کشور است، فراوری امروز ما با کیفیت بالا انجام می گردد و کوشش ما فراوری استاندارد در سطح جهانی است، امروز مسئله ای به نام کمبود فراوری پوشک در کشور وجود ندارد و مردم نیز نباید حرص خرید داشته باشند. باید اجازه دهند افرادی که به معنای واقعی احتیاج دارند، مصرف نمایند.

مدیرعامل شرکت زرین گفت: صادرات خود را متوقف کردیم تا در شرایط حساس احتیاج داخل را رفع کنیم، البته در مورد تامین پوشک بزرگسالان کمبود در کشور وجود دارد و اگر یاری بانک مرکزی و گمرک را داشته باشیم می توانیم ظرف 3 ماه آینده خط فراوری پوشک بزرگسالان را آماده کنیم که در این صورت ظرفیت فراوری 150 درصد افزایش می یابد و تضمین می دهم با رفع این مسائل تمام کمبودها را جبران کنیم.

به گزارش خبرنگاران، اقشار مختلف مردم در هر موقعیت اجتماعی بیمارانی دارند که بزرگسالند و پوشک احتیاج اساسی آنهاست. در این گزارش به برخی از این بیماران اشاره شد اما شاید بیماران دیگری هم هستند که این کالا احتیاج اساسی آنهاست و پرداختن به درد دل آنان در این مجال فرصت نشد که از میان آنها و شاید یکی از مهمترین آنها جانبازانی هستند که پس از تحمل سالها درد و رنج ناشی از زخم نبرد حالا باید درد بزرگتر نبود کالایی همچون پوشک را متحمل شوند! کالایی که به گفته این فراورینماینده اگر موانع رفع گردد قابلیت فراوری آن با حجم بسیار زیاد وجود دارد.

به نظر می رسد در حال حاضر آنچه خودتحریمی نامیده می گردد، به شکلی اساسی گریبان فراوری را گرفته و در این میان بسیارند آنانکه از این آب گلالود ماهی های بزرگ می گیرند و از سویی باز به نظر می رسد، حداقل براساس آنچه این فراورینماینده می گوید رفع مشکل آنقدرها هم سخت نیست و مسئولان مربوطه از جمله گمرک و بانک مرکزی باید برای افزایش فراوری این کالا که حال به یک کالای اساسی تبدیل گردیده گام های بیشتری را به سمت فراورینمایندگان برداشته و در عین حال نظارت بسیار اساسی تری بر بازار عرضه و توزیع داشته باشند.

از سویی علیرغم آنچه همواره در شعارها گفته می گردد ، فراورینمایندگان همچنان گرفتار بروکراسی اداری هستند و حتی در شرایطی که نبود کالایی همچون پوشک که برخی به گفته این فراورینماینده نگرانی برای نبود آنرا به سخره گرفته اند، می تواند به ایجاد بحران در کشور بینجامد هم این فرایند قصد تغییر ندارد یا شاید اراده ای برای تغییر آن وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تولیدکنندگان پوشک گرفتار بروکراسی های اداری گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولیدکنندگان پوشک گرفتار بروکراسی های اداری گمرک"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید